צבעים בגינה

צבעים בגינה

כשאנו חולמים על שקט ורוגע רבים מאתנו מדמיינים טבע ירוק. הירוק משרה עלינו נינוחות ונעימות אותה רבים מאתנו מנסים להשיג בגינה סביב הבית. הירוק הנו הרקע השולט בכל גינה אך בעזרת צבעים נוספים ניצר מוקדים בולטים בגינה שיחייכו אלינו ויוסיפו אנרגיה משלהם.

הצבע הוא מרכיב חיוני לתוספת מגע של קסם לגינה. אפשר להכניס אותו לגן במגוון צבעי עלווה שונים בפריחות ססגוניות ובדומם כגון קירות כדים ואלמנטים בנויים. לצבע היה תמיד תפקיד חשוב בהשלמת העיצוב של הסביבה, בהפיכתה לאמירה אישית ובהקרנה על חוש האופנה, הסגנון והטעם שלנו. בהמשך לדיון בנושא גינה ורגש גם כאן יש לצבעים יכולת לשנות את התחושה הקיימת בגינה או בפינות שונות באזורי הגן.

כאשר בוחרים צבע יש לזכור כי הוא יראה שונה ליד צבע אחר. אין לכך חוקים נוקשים אך במבט במעגל הצבעים נראה כי צבעים משלימים הנמצאים זה מול זה במעגל מבליטים את עוצמת הצבע זה של זה ואת הניגוד העז.

בשנים האחרונות הצליחו המעצבים לשבור כל חוק בנושא במינונים נכונים , תתי גוונים ואופנות שולטות. כאשר אנו דנים בצבע בגינה ערבוב של משטח באדומים וצהובים ייתן לנו מופע כללי כתום ובוער יפה במיוחד כנ"ל שאר הצבעים שיכולים להתערבב כמרבד.

הצבעוניות הבסיסית מתחלקת לשלושה צבעים: אדומים, כחולים וצהובים.

הצהובים

הצהובים הם סמל רב עוצמה של חיוניות. הצהובים מתקשרים לאור ולחיים טובים. ניצן לחמם אזורים קרירים בצהובים ולאזן עצבות או להגביר עליצות בנגיעות צהובות.

הכחולים

הכחול מתקשר על פי רוב למים ושמים, מה שמעניק לו איכויות של יסודות העולם. בשימוש שגרתי בעיצוב הוא נחשב לצבע המעניק אוירה מרגיעה. וקרירה בעיקר בגווניו הבהירים. בשימוש במלוא עוצמתו הוא יכול להיות צבע חד וחריף.הסגולים שמקורם בסגול מתקשרים יותר למגיה וקסם כנראה בשל הופעתם הפחות שכיחה בטבע. מדוע אומרים באנגלית I FEEL BLUE ? כי הוא לא שמח ועליז כמו הצהוב או ממריץ כגון האדומים אך הוא בטח לא עצוב במיוחד עם נחמם אותו בנגיעות כתומות ומעט צהוב.

האדומים

האדום הינו הצבע הנפוץ ביותר אחרי השחור והלבן. הוא הצבע העז והממריץ ביותר.הסגולים הורודים והחומים שומרים על החיוניות שבבסיסו.בשל עוצמתו של האדום ניתן להנות בו גם במינון עדין כדומת ורד "דון גואן" מטפס.

צמחים בעלי פריחות עזות של צבע לשימוש בגן

צבעי עלווה

הפריחות כמו מצב הרוח באות והולכות.אך כשם שהשמש תזרח גם מחר כך, לא משנה מה קורה אתכם, האורנית לעולם תפרח בחורף ותעורר סביבה את מלוא תשומת הלב, והויסטריה תפרח באשכולות פרחים סגולים באביב ותקשט בחגיגיות כל פרגולה להזכיר לנו את לילות הקיץ הקסומים בחוץ. לכן ניתן לתכנן את פריחות הגינה. הדבר דורש חשיבה מאורגנת ותיאום מועדי הפריחות, ליצירת גן פורח, דינמי ומאוזן.

הגינה יכולה להיות מרתקת וזוהרת כל השנה אם נדע להתאים מרקם וצבע עלוות (עלים). כמידע בסיסי יש לזכור כי לבן וצהוב בולטים יותר בחושך וביכולתם להאיר מקומות קודרים וחשוכים. מומלץ לשתול צמחים בעלי תכונה קושרת ומנוגדת אחד ליד השני כדי שיעצימו את עצמם.

תכונה קושרת: עלים ארוכים וצרים, שמש. צמחים מתאימים: בן אפר נמוך עלווה כחולה, דיאטס ירוק, פורמיום אדום, טונברגיה חריפה מגוונת. ולכן גם צמחים שאינם מצטיינים בפריחה מרהיבה יש להעריכם ביכולת עמידותם ומראה העלים.

מאת: אפרת אראל מעצבת גנים במשתלות גבעת ברנר

דילוג לתוכן