למה כל כך חשובות הדבורים בעולם?

למה כל כך חשובות הדבורים בעולם

להימצאות הדבורים חשיבות שהיא מעבר לייצור הדבש ומוצרים נלווים אחרים. ללא הדבורים תהליכי האבקה אינם יכולים להתקיים והנזק לענף הצומח ולאספקת המזון העולמי יהיה בל ישוער. מייחסים למדען אלברט איינשטיין את האמרה הבאה: "ביום בו ייעלמו הדבורים, יוותרו לבני האדם רק ארבע שנים לשרוד על פני כדור הארץ". אובדן מיני הצמחים יגרום לרעב גדול בעולם לא רק למין האנושי אלא למינים רבים של בעלי חיים הניזונים מצמחים אשר הם עצמם משמשים מזון למינים רבים אחרים בשרשרת המזון. קיימת סכנה שנראה את היעלמות המינים של בעלי החיים בשרשרת כולה, שלב אחר שלבלאן נעלמות הדבורים.

לאן נעלמות הדבורות?

במרבית המדינות המתועשות עם חקלאות אינטנסיבית החלה היעלמותן של הדבורים להדאיג את המגדלים כבר בשנות התשעים המאוחרות. מדענים מנסים להסביר את סיבת התופעה ולא תמיד יש ביניהם הסכמה. היעלמות הדבורים זכתה לכינוי "הפרעת התמוטטות המושבה" – CCD Colony Collapse Disorder וזוהתה כגורמת לפגיעה במשפחות שלמות של דבורים ולחיסולן של כוורות. יש הטוענים שהתופעה מהווה איום של ממש על המשך ענף גידול הדבורים והפקת הדבש.

בצרפת בלבד נעלמו מאז שנת 1995 כ- 300,000 מושבות של דבורים. בין שנת 1995 לשנת 2005 נכחדו כשלושים אחוז ממושבות הדבורים ו-15,000 מגדלי דבורים הפסיקו את פעילותם. תופעת ה-CCD נפוצה לא רק באירופה אלא גם בארה"ב וביפןו.

הסיבה הרווחת היא תהליכי עיבוד חקלאיים לא מתאימים. מאשימים בעיקר את השימוש בחומרי הדברה וגידול צמחים מהונדסים גנטית. יש המצביעים על חומרי ההדברה אימידקלופריד וקלוטיאנידין וטוענים שהם רעילים לדבורים וגורמים לתופעת ה-CCD. חומרי הדברה אלה פועלים על מערכת העצבים של חרקים. החומר מוטמע לא על ידי פיזור בשטח, אלא על ידי החדרת הקלוטיאנידין לזרעים טרם זריעתם. איגוד מגדלי הדבורים טוען שהחומר מועבר מהזרע לפרח, לאבקנים ולצוף, והוא הסיבה לקריסתן של אלפי כוורות. בעלי הכוורות טוענים שהתופעה של היעלמות הדבורים במדינות רבות באירופה ובארה"ב החלה במקביל תחילת השיווק של חומרי ההדברה החשודים

הדבורים, כמו גם יצורים זעירים אחרים, הן אלו המבצעות את ההאבקה לא רק של גידולי הפירות והירקות אלא גם של צמחי בר. קלוד כהן, מומחה צרפתי לגידול דבורים, אומר ששמונים אחוז מהצמחים הפורחים בעולם, כ-200 אלף מינים שונים, מתרבים בסיוע האבקה שנעשית בעיקר על ידי דבורים. שלושים וחמישה אחוז של המזון שלנו תלוי בהאבקה של הדבורים, אומר כהן, ואם אין מספיק דבורים שיבצעו את פעולת ההאבקה, השזיפים והתפוחים יהיו ננסיים והיבול יהיה דל.

הדבורה – שומרת של הסביבה

בצרפת לקחו ברצינות את נושא היעלמותן של הדבורים והקימו בשנת 2005 את UNAF. הארגון יצא במבצע בשם "הדבורה – שומרת של הסביבה" ושם לו כיעד לגדל דבורים בערים, ותחילה בעיר פריז.

לפני כמה מאות שנים היו בפריז יותר מאלפיים כוורות שסייעו בהאבקת הגינות שבהן היו התושבים מגדלים ירקות ופירות, לא רק צמחי נוי. המסר איננו להעביר את גידול הדבורים לעיר אלא להראות שדווקא בעיר, מאחר והן אינן חשופות לחומרי ההדברה ולשימוש בהנדסה גנטית כפי שזה נעשה בחקלאות, הדבורים לא נפגעות. על גגו של אחד הבניינים המפורסמים ביותר בפריז, "הגראן פאלה" (Grand Palais), התקינו בשנת 2005 שש כוורות. ארגון UNAF דורש בין היתר להפסיק בצורה מוחלטת את השימוש בחקלאות בחומרי הדברה המזיקים לדבורים ואת הגידול של צמחים מהונדסים שעדיין לא ברור לגמרי מה השפעתו על היעלמות הדבורים. יש הטוענים שהאבקה והצוף שמייצרים צמחים מהונדסים יכולים להיות רעילים לדבורים כשהן באות עמם במגע או מעבדות את הדבש. טענה נוספת היא שצמחים שהונדסו גנטית לדחות מזיקים הורגים גם את הדבורים.

דילוג לתוכן